Artlantyda

FAQ

Ceramika hand made, sprzedawana przez internet, to dosyć specyficzna „działka”. Z ceramiką jak ze szkłem – przy nieodpowiednim użytkowaniu, jest… jednorazowa. Wątpliwości może więc budzić bezpieczeństwo wysyłania takich przedmiotów za pomocą poczty czy firm kurierskich.

W mojej pracowni powstają przedmioty w pojedynczych egzemplarzach, które można kupić „od ręki”, ale wykonuję też ceramikę na zamówienie klientów, według ich potrzeb. Ponieważ pytania o bezpieczeństwo przesyłania ceramiki, zasady składania indywidualnych zamówień i współpracę z galeriami/sklepami często się pojawiają, postanowiłam napisać o tym osobny post. By wszystko było w jednym miejscu i stało się jasne :)

 

Pakowanie przesyłek.

Czy to w ogóle możliwe, że kruchą ceramikę da się bezpiecznie dostarczyć wysyłkowo? Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale moje przesyłki z ceramiką docierają z prawie 100% gwarancją, że się nie potłuką w transporcie.

Prawie, bo w ciągu tych kilku lat wysyłania paczek, wśród dziesiątek nadanych kartonów, zdarzyły się 3 sytuacje, że zawartość była uszkodzona. Ale dzięki temu, nabyłam doświadczenia w tym jak najlepiej zapakować ceramikę, by była „antypocztowo” i „antykuriersko” zaopiekowana. Przerobiłam wszelkie możliwe warianty. I teraz już doskonale wiem, jak to zrobić dobrze.

Nie będzie może najpiękniej i najdostojniej (bo wewnątrz paczki znajdziesz sporo folii bąbelkowej i dużo, dużo wszelkiej maści wypełnienia), ale za to bezpiecznie. Te 3 niefortunne przypadki, które miały miejsce, były rozwiązane oczywiście z korzyścią dla osoby Zamawiającej. W dwóch przypadkach zrobiłam podobne przedmioty i wysłałam je na własny koszt, a w trzecim, zwróciłam pieniądze.

[TUTAJ BĘDZIE KIEDYŚ FILMIK POKAZUJĄCY ETAPY PAKOWANIA CERAMIKI] :)

 

Zamówienia indywidualne.

Czy możliwe są inne kolory? Tak, wiodące kolory z Artlantydy to turkusy, morskie zielenie, błękity, granaty i wszelkie inne odcienie niebieskości. Czasem z dodatkiem bieli, szarości, srebra. Nie, nie jest tak, że mam szkliwa tylko w tych kolorach! ;) Na zamówienie mogę wykonać dla Ciebie mój wzór w innej kolorystyce, albo podjąć się wyzwania i zrobić coś według Twojego pomysłu. Wystarczy do mnie napisać, z pewnością się dogadamy!

Czy zamówienia indywidualne są inaczej wyceniane? Ceramika, która wystawiona jest w moim sklepie i dostępna „od ręki” ma swoje standardowe ceny. W przypadku specjalnych zamówień, gdy dochodzi czas potrzebny na korespondencję mailową, ustalanie szczegółów, dopasowanie projektu do potrzeb Klienta, wybór i zamawianie innych kolorów szkliw – wycena jest indywidualna. Zazwyczaj będzie to około 15-20% więcej, niż ceny standardowe. Uprzedzam o tym fakcie zawsze na początku naszej rozmowy/korespondencji.

Kiedy dokonywana jest płatność za zamówienie specjalne? Przy zamówieniach indywidualnych, po ustaleniu wszelkich szczegółów i wyceny, proszę o wpłatę zadatku w wysokości 50% ustalonej kwoty. Reszta płatności dokonywana jest przed wysyłką gotowych produktów.

Czy przy zamówieniu np. kilkunastu sztuk przedmiotów, według konkretnego wzoru, projektu, możliwe jest najpierw zobaczenie próbek? Tak, oczywiście. Przy takich zamówieniach najczęściej robię kilka możliwych wariantów, a Klient wybiera ten, który mu się najbardziej podoba. Gdy finalnie dojdzie do zamówienia, próbki są bezpłatne. Jeśli jednak Klient zrezygnuję, będę prosiła o opłacenie kosztów poniesionych przy wykonaniu próbek (kwota oczywiście będzie ustalona wcześniej).

 

Czas oczekiwania na zamówienia specjalne.

Ile trwa czas oczekiwania na zamówienie? Zamówienia ceramiki dostępnej „od ręki” wysyłam najszybciej jak się da, najczęściej jest to 1-2 dni od opłacenia transakcji. Na wykonanie zamówień specjalnych, trzeba niestety poczekać. W przypadku naczyń i mniejszych przedmiotów, około 3-4 tygodnie (związane jest to z procesem technologicznym wykonywania ręcznej ceramiki: lepienie, suszenie, szlifowania, wypał biskwitowy, szkliwienie, wypał ostry – przyśpieszanie niektórych etapów, suszenia zwłaszcza, lub wypalanie nie do końca suchych prac, kończy się bardzo często pękaniem) a w przypadku stolików 4-5 tygodni.

 

Współpraca ze sklepami i galeriami stacjonarnymi.

Czy możliwa jest współpraca na zasadzie komisu? Nie, niestety nie podejmuję się współpracy komisowej z galeriami stacjonarnymi na tej zasadzie. Jeśli moje produkty podobają Ci się na tyle, że chcesz je widzieć na swoich sklepowych półkach – napisz do mnie. Przy zakupie większej ilości sztuk, jestem w stanie przygotować atrakcyjny rabat (dotyczy ceramiki już gotowej i widocznej u mnie na stronie).

Czy wchodzi w grę barterowa wymiana towarów/usług? Tak, przed taką formą współpracy się nie bronię. Mam jednak zasadę, że podejmuję się jej maksymalnie raz na dwa miesiące. W tej chwili lista oczekujących… wypełniona jest do końca br.

 

Kolory na monitorach. Wzory na zdjęciach.

Czy kolory na zdjęciach prezentowanej ceramiki odpowiadają rzeczywistości? Staram się robić zdjęcia w najlepszy możliwy sposób, tak by widoczne były wszelkie detale sprzedawanej ceramiki, a kolory odzwierciedlały rzeczywistość. Jednak każdy monitor ma nieco inne ustawienia kolorów. To co u mnie wygląda na idealne odwzorowanie kolorów, u Ciebie może mieć nieco inne odcienie. Dlatego oprócz zdjęć, w opisie staram się nazwać wszelkie kolory użyte w danym przedmiocie. A oprócz tego, jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby ktoś z klientów miał po zakupie wątpliwości dotyczące kolorów. Zazwyczaj opinie były takie, że w rzeczywistości wszystko wygląda jeszcze lepiej, niż na zdjęciach :)

Czy przedmioty widoczne na zdjęciach, to dokładnie te same egzemplarze, które dostanę w paczce?

Nie zawsze. Czasami przedmiot ma tak dużo indywidualnych detali i zdobień, że nie ma szans na zrobienie drugiego, zbliżonego. Wtedy w opisie jest zamieszczona informacja, że zdjęcia pokazują realny przedmiot, np woskowaną misę na owoce. Ale niektóre ze wzorów, np kwadratowe patery na ciasto, z odbiciem koronki, wykonuję w kilku egzemplarzach, a zdjęcia są do wszystkich takie same. Konkretne sztuki mają taką samą wielkość, wzór i użyte szkliwa. Różnią się detalami – czasem szkliwo troszkę inaczej się ułoży, gdzieniegdzie będzie jaśniejsze/ciemniejsze. Zawsze zaznaczam to w opisie, że zdjęcie jest poglądowe, a gotowe prace mogą się nieznacznie różnić od tych przedstawionych na fotografii.

Przykład: ta sama koronka, ta sama wielkość, te same użyte szkliwa. Efekt minimalnie różny. Ale to moim zdaniem atut, bo tym sposobem, nie ma dwóch identycznych egzemplarzy :)